Co nenávidím na japonské škole...

23. července 2013 v 13:41 | Hiroko |  Japan ~ others
O víkendu tomu byly 4 měsíce, co jsem v Japonsku.. A za tuhle dobu jsem si tady stihla všimnout dost věcí, a ne všechny se mi líbí.. Ano, můj problém. Ale i tak chci napsat tento článek, opět o škole, i když nečekám, že se tím někdo prokouše až nakonec, chci upozornit, že je to čistě MŮJ názor a MÉ zkušenosti a nepotřebuji, aby se to někomu líbilo či se mnou souhlasil..

Co mám chuť udělat ve škole:


Tak, kde začít.. Myslím, že asi většina lidí ví, že být studentem na japonské střední škole není vůbec lehké. Škola je dlouhá, učení je náročné, domácích úkolů hromada a k tomu vysoké požadavky ze všech stran.. A já tohle vše vidím a sleduji každý den, sedím uprostřed toho všeho a i když sama nemusím nic dělat, jsem z toho zoufalá. Opravdu jsem. Chci na ně křičet a třást s nimi všemi, jak můžou nevidět, jak je to šílené a zbytečné. Chci. Ale i přesto tam jen sedím.. A koukám.. Nezmůžu nic.

Cílem běžné japonské střední školy je jen jedno: připravit studenty na přijímací testy pro vysokou školu. Zdůrazňuji - přijímací testy! Zjevně ne na studium. Z toho vyplývá, že cílem je mít v testech co nejlepší výsledky. O to, že v podstatě neví, co se učí a neumí to v praxi téměř nijak využít, už nejde.

Již v minulém článku jsem psala, že spolužáci nemají zrovna moc času. Škola od osmi do pěti, potom klub, doma večeře, domácí úkoly, učení na krátké prověrky, vana a spát. Spát na pár hodin. A druhý den zase. A zase, a zase. Tento týden začnou měsíční letní prázdniny - ovšem nenechte se zmást, rozhodně to nejsou klasické letní prázdniny jako u nás v Česku. První týden prádnin se musí chodit dopoledne na letní školu, odpoledne samozřejmě klub. Potom nastávají konečně dva týdny volna. (Pro mě, protože nemám žádný klub, ostatní ho mají od pondějí do pátku.) A potom znova na poslední týden prázdnin připadá letní škola. Vyplývá z toho jediné - volno tu téměř neexistuje. A též nezapomenu opět zmínit pravidla jako nošení školní uniformy, žádný make-up a podobně a dokonce i trhání obočí je zakázáno. (To mi vysvětlilo, proč většina dívek nosí ofinku, haha..)

Ale abych se dostala k tomu, proč tohle píši.. Co mě nejvíce štve (měla jsem chuť použít peprnější výraz, opravdu), je styl učení. Mechanicky. Vše zpaměti.

Dám vám pár příkladů. Test ze světové historie spočívá v doplňování vět. Mají speciální učebnici, kde jsou testové otázky a ty věty jsou tam přesně i se zvýrazněnými odpovědmi již předepsané. Takže test je pak ve stylu "Ve Starověkém Egyptě se psalo na ......" apod. Ovšem pokud po někom chcete, aby vám o Starověkém Egyptě něco popovídal, máte většinou smůlu.

Dále tu neexistuje nic jako předmět literatura. Tím pádem ani povinná četba. Proto i v tomto ohledu jsou všeobecné znalosti naprosto nulové. (Což mi přijde až smutné..)

V angličtině se nekonverzuje. Vůbec. Nanejvýš se nahlas text překládá z japonštiny do angličtiny. Ale ani tím se nenechte zmást, nemají páru, co říkají, protože to neumí přeložit a snaží se větu od věty naučit z článku nazpamět. A k tomu každou hodinu krátké testy na slovíčka, jejichž význam opravdu nechápu - většinu z těch slov v běžné konverzaci opravdu nepoužijete (a ani oni je v hodině nijak nepoužijí). Ale jsou třeba pro přijímací zkoušky na vysokou školu. (Nikdo netvrdí, že je pak při studiu ještě někdy budete potřebovat..) Dále v testech vybíráte správné slovo do věty, napřklad předložku atd. Je to těžké a navíc mi to věčně přijde sporné, protože v některých větách jdou použít dvě z možností, jen význam je trochu jiný.. Ale v odpovědích je jen jedna možnost, tak je to prostě ta. A o tom, že učitel naprosto masakruje výslovnost i spelling mluvit vážně nechci.. Nicméně tohle znamená, že ani s lidmi, kteří mají super výsledky při testech, si fakt nepopovídám. Nerozumí mi ani slovo a větu též nevytvoří.

Při hodině chemie jsem si nedávno vzpomněla na to, jak ve škole vždy všichni nadávali, že jim nejde názvosloví. (A mne bavilo, oops..) .. Každopádně, na co je potřeba názvosloví, když přeci není problém se na test naučit názvy a vzroce přibližně 50 sloučenin zpaměti? A ne, opravdu nechápali, když jsem se jim snažila vysvětlit, že i když si ty vzorce nepamatuji, jsem schopná jim je podle českého názvu napsat a naopak.

A také bych neměla zapomenout na předmět 'Stará japonština', který máme téměř každý den, je vážně složitý, a co jsem se tak vyptávala, tak jej v budoucnu v praxi využije snad jedině učitel staré japonštiny..

Dobře, tohle je jen pár příkladů, ale snad chápete, co tím chci říct a co mi na tom tak pije krev. Nedokážu pochopit, proč kladou tolik důrazu na učení se něčeho, co pak nedokáží využít. A to nejhorší na tom je, že ať už o tomhle mluvím s kýmkoliv (včetně učitelů), vždy mi dají za pravdu, ale je jim to úplně jedno, prostě takhle to bylo, je, a bude. Snaha o změnu žádná.

Konec.

Co dělám ve škole:


(Omlouvám se za hloupé slovní obraty, gramatické chyby a překliky. Měli byste mě slyšet, když začnu po delší době mluvit česky, musím znít hrozně, nejde mi to skoro přes pusu, heh.. A nedostatek české četby se podepisuje na gramatice. Za překliky může samozřejmě jen a jedině klávesnice, kdo jiný.. ;D)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tai Todd Tai Todd | Web | 23. července 2013 v 13:53 | Reagovat

Ouš, tak tam bych neuspěla. Věděla jsem, že školství je v Japonsku záhul a studenti musí makat, ale tohle by mě položilo, máš můj obdiv, že na to máš nervy a víš, o co go, já bych byla za týden v lese, zralá hodit si to :D

2 YukiHudy YukiHudy | E-mail | 23. července 2013 v 14:04 | Reagovat

dobrej článek :) a můj obdiv máš také

3 Ami Ami | E-mail | 23. července 2013 v 14:23 | Reagovat

trochu mi to připomíná náš gympl tady :DD každej se šprtá nazpamět a po testu to pustěj z hlavy :D nevim jak by na střední v japonsku brali mě :D úkoly zásadně nedělám (aneb moje heslo učit se má ve škole :D) po škole du hned domů a mám svoje zájmy, ne ňáký kluby :D ani na kroužky nechodim :D no a bez vytrhanýho občí nedám ránu :D do japonska chci jen na vejšku, tam už se to snad rasit tolik enbude a kdyby přece jen, tak asi nastane rebelování :D

4 Kvicka Kvicka | E-mail | Web | 23. července 2013 v 14:31 | Reagovat

Nejsmutnější na tom je, že zhruba na stejném principu funguje většina zápočtových testů na VŠE tady v Praze x_X S tím problémem, že tě ale nikdo ani nenaučí, to co po tobě budou chtít nesmyslně doplnit. U nás na vejšce se totiž něco jiného učí (ta část mě většinou i baví) a něco jiného zkouší (to je ta část, kdy si rvu vlasy).
A testy z AJ máme teda úplně stejné x_X vždycky mám pocit, že by tam seděli alespoň dvě předložky...ale možnost je jen jedna x_X

5 Johanka Johanka | E-mail | Web | 23. července 2013 v 15:29 | Reagovat

Přestože tohle všechno už vím, je mi z toho smutno a jsem v šoku.
Jak se proboha ti mladí lidi pak někde uplatní? Vždyť jim mažou mozky hned zpočátku...
Fňuk.
Drž se.

6 Hiroko Hiroko | Web | 23. července 2013 v 15:40 | Reagovat

[1]: Já jsem jen dva krůčky od šílenství, takže v klidu.. :D A děkuji, i když pro obdiv není důvod n,n

[2]: Moc děkuji~~

[3]: Pro mě prostě učení se zpaměti nemá žádný význam, je naprosto bezcenné..:D Mmm, chápu, ale hlavní je se na tu vášku dostat ;)

[4]: To jako fakt..? No fuj, nechtěla bych..o,o Alespoň vím, kam na VŠ opravdu nejít :D Děkuji. :DD A ta angličtina mi fakt nedává smysl, podle mě by testy měly vypadat trochu jinak..x.o

[5]: Jo, přesně, vymazávání mozků, to sedí, haha :D Děkuji, budu se snažit~

7 Maryuuan-Mo Maryuuan-Mo | Web | 23. července 2013 v 16:40 | Reagovat

Tohle je sna na všech východoasisjkých školách (nevím jak na ostatních, já se zajímám především o východní Asii), v Koreji je to to samý.
Já bych rozhodně nezapadla v takové škole, když i na svojí střední škole jsem učitelům několikrát řekla, že se to prostě učit nebudu, protože je to zbytečné (k čemu mi asi tak bude, že budu umět převádět stupně Celsia na Farnheity?). Chodila jsem na typickou českou střední školu, kde člověk nepotřebovat skoro nic umět, když si to mohl od někaď odvodit a učitelé za to byli ještě raději. Přeci jen našprtané věci člověk za nějaký čas zapomene, to co si umí odvodit zapomene za delší dobu.
Když čtu podobné články, tak se pomalu přestávám divit, proč tolik Korejců studuje na zahraničních univerzitách a proč se jim tolik líbí u nás v ČR.

8 Karin Schecter Karin Schecter | Web | 23. července 2013 v 22:43 | Reagovat

A to je přesně důvod, proč bych na japonský škole nevydržela ani den. Já prostě nejsem schopná, učit se něco nazpaměť. Ve škole jsem si odjakživa na všechno dělala logický systémy jak se to naučit, protože bych si to prostě nezapamatovala. To o té literatuře jsem netušila a děsí mě to ještě víc, než to učení nazpaměť. Já bych teda bez literatury umřela. "Knížky! Knížky!" *skanduje*
A s tím nevytrháváním obočí by mi taky mohli... Mám od přírody hustý tmavý obočí, co mi srůstá i nad nosem. Kdybych si to netrhala, vypadám jak Brežněv.

9 Hiroko Hiroko | Web | 24. července 2013 v 9:23 | Reagovat

[7]: Tak zrovna převod stupňů Celsia na Farnheity využiješ, to mi věř, nebo alespoň já určitě ano.. :D (Aneb ve všech zemích se nepoužívá Celsiova stupnice) :D

[8]: Nu oni čtou trošku, ve volném čase.. Něco, co bylo v knihkupectví označeno za super knížku, haha.. A mangy.. A  Harryho Pottera :D
Nu, já mám sice světlé obočí, ale stejně si ho trhám, prochází mi to jen proto, že jsem cizinka :DDD

10 Maryuuan-Mo Maryuuan-Mo | Web | 24. července 2013 v 14:22 | Reagovat

[9]: Tak to mám štěstí, že mi stačí jestli je venku horko nebo zima, protože Celsia a Fernheity mi přijdou zbytečný.
Ale někdo by je měl naučit trochu víc chápat a miň se šprtat.

11 Nosferatu Psiren, blahé paměti Nosferatu Psiren, blahé paměti | E-mail | Web | 26. července 2013 v 22:15 | Reagovat

och bože, nejsem studijní typ, uhynula bych tam. Navíc ráda dělám nepředložený věci. Ve třídě hláškuju, polemizuju s učiteli...

12 NaNaEliot NaNaEliot | E-mail | 6. února 2014 v 20:11 | Reagovat

Sice reaguji trošku pozdě (za pár dnů se vracíš) :) ale mělo by ti být útěchou (možná zděšením) že přesně takhle funguje nejlepší gympl v Praze (tzn. i v ČR) - ano, procento přijatých je 100, i někdo na Oxfordu a Cambrigi by se od nás našel, ale co za tím stojí! V 6:00 stávám - do půl šesté ve škole, pak doma až do půl jedné učení/příprava a zase nanovo!

Já chci taky do Japonska!!! ale AFS poslední rok nic nevypsalo a ani vypisovat nebude. Samozřejmě musím stípko, rodiče nechtěj nic platit...

13 WTF WTF | 22. září 2016 v 9:31 | Reagovat

Proč? Protože je to vyšinutý národ, odsouzený k vyhynutí. Přesně tohle je důvod, proč v Japonsku má tolik lidí psychické problémy, proč tam umírají na přepracování, páchají sebevraždy v tom proslulém lese, mladí nemají zájem o sex (však ani zvířata se ve špatných podmínkách nechtějí rozmnožovat)...
Konečně někdo přišel s realistickým pohledem na Japonsko, na rozdíl od nadšených animefanatiků, kteří o této zemi nic neví.
A jejich styl učení vysvětluje, proč mají vždycky tak odpornou výslovnost, když se snaží mluvit anglicky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Hiroko & Junhee